2013 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer gallery
2013 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | 152,88 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 300.0 kg (661.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Petal discs. Dual radial-mount, opposed 4-piston, 4-pad caliper. Optional ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Petal disc. Opposed 2-piston caliper. Optional ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, grey |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki SV 650 S
- 2013 Suzuki TU250X
- 2013 Suzuki V-Strom 1000
- 2013 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Grand Tourer
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Tourer
- 2013 Suzuki Van Van 125
- 2013 Triumph America
- 2013 Triumph Bonneville
- 2013 Triumph Bonneville T100
- 2013 Triumph Daytona 675
- 2013 Triumph Daytona 675 R
- 2013 Triumph Rocket III Roadster
- 2013 Triumph Rocket III Touring
- 2013 Triumph Scrambler
- 2013 Triumph Speed Triple
- 2013 Triumph Speed Triple R
- 2013 Triumph Speedmaster

