2013 Ducati 1199 Panigale R gallery
2013 Ducati 1199 Panigale R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) | Power: | 195 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 112.0 x 60.8 mm (4.4 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,437 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki KX65
- 2013 Kawasaki KX85
- 2013 Kawasaki KX85-I
- 2013 Kawasaki KX85-II
- 2013 Kawasaki Ninja 1000
- 2013 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 250 ABS Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250R
- 2013 Kawasaki Ninja 250R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 300
- 2013 Kawasaki Ninja 300 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Performance
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 400R
- 2013 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 650
- 2013 Kawasaki Ninja 650 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 650L (LAMS) ABS

