2013 BMW K1300S gallery
2013 BMW K1300S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 175 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.2 kg (503.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/black, Black/grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2013 Suzuki Boulevard C50T
- 2013 Suzuki Boulevard C90T
- 2013 Suzuki Boulevard C90T B.O.S.S.
- 2013 Suzuki Boulevard M109R
- 2013 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2013 Suzuki Boulevard M50
- 2013 Suzuki Boulevard M90
- 2013 Suzuki Boulevard S40
- 2013 Suzuki Burgman 125
- 2013 Suzuki Burgman 200
- 2013 Suzuki Burgman 400
- 2013 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2013 Suzuki Burgman 400Z ABS
- 2013 Suzuki Burgman 650 ABS
- 2013 Suzuki Burgman 650 ABS Executive
- 2013 Suzuki DR 125 SM
- 2013 Suzuki DR 650 SE
- 2013 Suzuki DR-Z 400 S
- 2013 Suzuki DR-Z 400 SM

