2013 Kawasaki Ninja 400R Special Edition gallery
2013 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 42,91 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS. Triple petal. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki SFV650 ABS Sports Tourer
- 2013 Suzuki SFV650AZ
- 2013 Suzuki ST250 E Type
- 2013 Suzuki SV 650 S
- 2013 Suzuki TU250X
- 2013 Suzuki V-Strom 1000
- 2013 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Grand Tourer
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Tourer
- 2013 Suzuki Van Van 125
- 2013 Triumph America
- 2013 Triumph Bonneville
- 2013 Triumph Bonneville T100
- 2013 Triumph Daytona 675
- 2013 Triumph Daytona 675 R
- 2013 Triumph Rocket III Roadster
- 2013 Triumph Rocket III Touring
- 2013 Triumph Scrambler

