2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom gallery
2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 883.32 ccm (53.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.3 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,519 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-B19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Hard candy voodoo purple flake, sand camo denim, amber wiskey, black denim |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki VN900 Custom
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad ABS
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS SE
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2014 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2014 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2014 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2014 Kawasaki W800
- 2014 Kawasaki W800 Chrome Edition
- 2014 Kawasaki W800 Special Edition
- 2014 Kawasaki Z1000
- 2014 Kawasaki Z1000 ABS
- 2014 Kawasaki Z1000 Special Edition
- 2014 Kawasaki Z1000SX
- 2014 Kawasaki Z1000SX Tourer

