2014 Yamaha FZ1 Fazer gallery
2014 Yamaha FZ1 Fazer
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 150.00 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Competition White, Midnight Black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki GSX-R 1000 SE
- 2014 Suzuki GSX-R 1000Z
- 2014 Suzuki GSX-R 1000ZSE
- 2014 Suzuki GSX-R 600
- 2014 Suzuki GSX-R 750
- 2014 Suzuki GSX-R 750 50th Anniversary
- 2014 Suzuki GSX-R 750 Yoshimura
- 2014 Suzuki GSX-R 750Z
- 2014 Suzuki GSX1250FA
- 2014 Suzuki GSX650F ABS
- 2014 Suzuki GW250
- 2014 Suzuki Hayabusa
- 2014 Suzuki Hayabusa 50 Anniversary
- 2014 Suzuki Hayabusa ABS Z
- 2014 Suzuki Hayate 125 FI
- 2014 Suzuki Inazuma 250
- 2014 Suzuki Intruder 250LC
- 2014 Suzuki Intruder C1500BT
- 2014 Suzuki Intruder C1500T
- 2014 Suzuki Intruder C1800R

