2014 KTM RC 390 gallery
2014 KTM RC 390
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 373.20 ccm (22.77 cubic inches) | Power: | 42.91 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.0 x 60.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 14.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 95/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 115/75-R17 |
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Brammo Empulse LE
- 2014 Brammo Empulse R
- 2014 Brammo Enertia Plus
- 2014 Brammo Enertia Plus LE
- 2014 BucciMoto BR1F6 Cross
- 2014 BucciMoto BR1F6 Motard
- 2014 CCM GP450
- 2014 Ducati 1199 Panigale
- 2014 Ducati 1199 Panigale R
- 2014 Ducati 1199 Panigale S
- 2014 Ducati 899 Panigale
- 2014 Ducati Diavel
- 2014 Ducati Diavel Carbon
- 2014 Ducati Diavel Dark
- 2014 Ducati Diavel Strada
- 2014 Ducati Hypermotard
- 2014 Ducati Hypermotard SP
- 2014 Ducati Hyperstrada
- 2014 Ducati Monster 1200
- 2014 Ducati Monster 1200 S

