2011 KTM 85 SX 19-16 gallery
2011 KTM 85 SX 19-16
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange, black, white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hero Electric Maxi
- 2011 Hero Electric Optima Plus
- 2011 Hero Electric Optima Plus Special Ability
- 2011 Hero Electric Wave DX
- 2011 Hero Electric Zion
- 2011 Hero Electric Zippy
- 2011 Hero Honda Achiever 150
- 2011 Hero Honda CBZ X-treme
- 2011 Hero Honda CD Dawn 100
- 2011 Hero Honda CD Deluxe
- 2011 Hero Honda Glamour
- 2011 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2011 Hero Honda Hunk 150
- 2011 Hero Honda Karizma
- 2011 Hero Honda Karizma ZMR
- 2011 Hero Honda Passion Plus
- 2011 Hero Honda Passion Pro
- 2011 Hero Honda Pleasure 100
- 2011 Hero Honda Splendor NXG
- 2011 Hero Honda Splendor Plus

