2011 Sherco ST 3.2 F gallery
2011 Sherco ST 3.2 F
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 317.00 ccm (19.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 82.0 x 60.0 mm (3.2 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 70.0 kg (154.3 pounds) |
| Seat height: | 645 mm (25.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,322 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.90 litres (0.77 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/blue |
News
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kreidler RMC-G 125
- 2011 Kreidler RMC-G 50
- 2011 Kreidler RMC-H Galactica 125 DD
- 2011 Kreidler RMC-H Galactica 50 DD
- 2011 Kreidler Street 125 DD
- 2011 Kreidler Supermoto125 DD
- 2011 KTM 1190 RC8
- 2011 KTM 1190 RC8 R
- 2011 KTM 1190 RC8 R Akrapovic
- 2011 KTM 1190 RC8 R Red Bull
- 2011 KTM 125 Duke
- 2011 KTM 125 EXC
- 2011 KTM 125 EXC Six Days
- 2011 KTM 125 SX
- 2011 KTM 150 SX
- 2011 KTM 200 EXC
- 2011 KTM 250 EXC
- 2011 KTM 250 EXC-F
- 2011 KTM 250 EXC Six Days
- 2011 KTM 250 SX

