2011 Yamaha TDM 900 gallery
2011 Yamaha TDM 900
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 897.00 ccm (54.73 cubic inches) | Power: | 85,02 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 67.5 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gun metallic, midnight black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Derbi Terra Adventure 125
- 2011 Derringer 50
- 2011 Diamo Torino 150
- 2011 Diamo Tuscany 150
- 2011 Diamo Tuscany 50
- 2011 Diamo Velocity 150
- 2011 Dirico Flyer
- 2011 Dirico Pro Street
- 2011 Dirico Speedster
- 2011 Ducati Diavel
- 2011 Ducati Diavel Carbon
- 2011 Ducati Hypermotard 1100 Evo
- 2011 Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
- 2011 Ducati Hypermotard 796
- 2011 Ducati Monster 1100 Evo
- 2011 Ducati Monster 696
- 2011 Ducati Monster 796
- 2011 Ducati Multistrada 1200
- 2011 Ducati Multistrada 1200 S Sport
- 2011 Ducati Multistrada 1200 S Touring

