2011 MV Agusta Brutale 1090RR gallery
2011 MV Agusta Brutale 1090RR
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 144,2 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,438 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo, 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black/white |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Kawasaki Ninja 400R Special Edition
-
Kawasaki Ninja 250R Special Edition
-
Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager Custom
Other motorcycles in 2011
- 2011 Ural Snow Leopard Limited Edition
- 2011 Ural Solo
- 2011 Ural Sportsman
- 2011 Ural Tourist 750
- 2011 Ural Wolf 750 Solo
- 2011 Vahrenkamp Diesel 462
- 2011 Vectrix VX-1
- 2011 Veli VL 50QT-26 Air Blade
- 2011 Veli VL 50QT-42
- 2011 Vento Hot Rod
- 2011 Vento Phantom R5
- 2011 Vento Triton LI
- 2011 Vento V-Thunder XL
- 2011 Vespa GTS 125
- 2011 Vespa GTS 125 Super
- 2011 Vespa GTS 250 i.e.
- 2011 Vespa GTS 300
- 2011 Vespa GTS 300 Super
- 2011 Vespa GTV 300
- 2011 Vespa LX 125 i.e.

