2009 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni gallery
2009 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 200 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 187.0 kg (412.3 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Clipic CJ80 R-05 Junior
- 2009 Clipic Custom Guepard 125cc
- 2009 Clipic Custom Guepard 250cc
- 2009 Clipic Eco 08 Electric
- 2009 Clipic Frog 125
- 2009 Clipic Mecha 125
- 2009 Clipic New City 125
- 2009 Clipic Off Tank Electric
- 2009 Clipic QT9 49
- 2009 Clipic Radar 125
- 2009 Clipic Samurai 125cc
- 2009 Clipic Spillo 49
- 2009 Clipic Tronic 125cc
- 2009 Cobra CX50 Jr
- 2009 Cobra CX50 Sr
- 2009 Cobra CX65
- 2009 Cobra CX65 C.A.R.D.
- 2009 Cobra CX65 Super Moto
- 2009 Confederate B120 Wraith
- 2009 Confederate C120 Renaissance Fighter

