2009 CCM C-XR125-M gallery
2009 CCM C-XR125-M
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.80 litres (2.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hyosung RT 125 D
- 2009 Hyosung RX 125 D E
- 2009 Hyosung RX 125 D SM
- 2009 Hyosung SF 50 B
- 2009 Hyosung SF 50 R Rally
- 2009 Innoscooter EM 2000
- 2009 Innoscooter EM 2500 Elektroroller
- 2009 Innoscooter EM 2500 Lithium
- 2009 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium
- 2009 Innoscooter EM 5000 Lithium-Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2009 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2009 Jawa-CZ 125 Sport
- 2009 Jawa-CZ 125 Travel
- 2009 Jawa-CZ 250 Travel
- 2009 Jawa-CZ 350 Basic
- 2009 Jawa-CZ 350 Policie
- 2009 Jawa-CZ 350 Style
- 2009 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2009 Jawa-CZ 50 Robby

