2009 MBK X-Limit Enduro gallery
2009 MBK X-Limit Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 2,81 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.2 kg (251.8 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange, black |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Pagsta Roadsta
- 2009 Palmo T150
- 2009 Peraves Mono-Turbo-ECO
- 2009 Peraves Monotracer
- 2009 Peraves Standard-ECO
- 2009 Peraves Super-ECO
- 2009 Peraves Super-Turbo-ECO
- 2009 Peugeot Blaster RS12
- 2009 Peugeot C-Tech R-Cup
- 2009 Peugeot Geopolis 125
- 2009 Peugeot Geopolis 125 RS
- 2009 Peugeot Geopolis 250
- 2009 Peugeot Geopolis 400 Premium
- 2009 Peugeot Jet C-Tech
- 2009 Peugeot JetForce 125 Compressor
- 2009 Peugeot Ludix 2 Elegance
- 2009 Peugeot Ludix 2 One
- 2009 Peugeot Ludix 2 Trend
- 2009 Peugeot Satelis 125 Excecutive
- 2009 Peugeot Satelis 125 Premium

