2009 Big Dog Wolf gallery
2009 Big Dog Wolf
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1976.00 ccm (120.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 349.0 kg (769.4 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,969 mm (77.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/760-R23 |
| Rear tyre dimensions: | 220/50-R20 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston drive side |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda XR650L
- 2009 Honda Zoomer
- 2009 Husaberg FE 450
- 2009 Husaberg FE 570
- 2009 Hyosung Aquila GV 250 EFI
- 2009 Hyosung FC-1
- 2009 Hyosung GT 125
- 2009 Hyosung GT 125 R
- 2009 Hyosung GT 250
- 2009 Hyosung GT 250 EFI
- 2009 Hyosung GT 250 R
- 2009 Hyosung GT 250 R EFI
- 2009 Hyosung GT 650
- 2009 Hyosung GT 650 EFI
- 2009 Hyosung GT 650 R
- 2009 Hyosung GT 650 R EFI
- 2009 Hyosung GV 125 C
- 2009 Hyosung GV 250
- 2009 Hyosung GV 650 Aguila
- 2009 Hyosung GV 650 EFI

