2011 Big Dog Bulldog Sport gallery
2011 Big Dog Bulldog Sport
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1807.00 ccm (110.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 104.8 mm (4.1 x 4.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 348.0 kg (767.2 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,895 mm (74.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston Diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black/gold |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sym Orbit 50
- 2011 Sym Symba
- 2011 Sym Symmetry
- 2011 Sym Symphony 125
- 2011 Sym Symphony 150
- 2011 Sym Symphony 50
- 2011 Sym VS 125
- 2011 Sym VS 150
- 2011 Sym Wolf 125
- 2011 Sym Wolf Classic
- 2011 Sym Wolf SB125Ni
- 2011 Sym X-Wolf
- 2011 Sym XS125-K
- 2011 Tauris Avenida 125 4T
- 2011 Tauris Blitz E-scooter
- 2011 Tauris Brio 50 4T
- 2011 Tauris Brisa 50 4T
- 2011 Tauris Capri 125 4T
- 2011 Tauris Capri 50 4T
- 2011 Tauris Corona 50 4T

