2008 Big Dog Mutt gallery
2008 Big Dog Mutt
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 117.00 ccm (7.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 315.2 kg (695.0 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,969 mm (77.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.38 litres (3.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 UM V2C 650T
- 2008 UM V2S 250
- 2008 UM V2S 250R
- 2008 UM V2S 650
- 2008 UM V2S 650R
- 2008 UM Xpeed 250i
- 2008 Ural Patrol 750
- 2008 Ural Pustinja 750
- 2008 Ural Ranger 750
- 2008 Ural Retro 750
- 2008 Ural Retro Solo 750
- 2008 Ural Solo 750
- 2008 Ural Sportsman 750
- 2008 Ural Tourist 750
- 2008 Ural Wolf 750
- 2008 Vahrenkamp Diesel 462
- 2008 Vectrix Electric 3-Wheeler
- 2008 Vectrix Electric Maxi-Scooter
- 2008 Vectrix SBX Superbike
- 2008 Vento Colt 250

