2008 Moto Guzzi Breva 750 gallery
2008 Moto Guzzi Breva 750
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | 47,6 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 74.0 mm (3.1 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,449 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Mikilon CY250A
- 2008 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2008 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2008 Moto Guzzi Bellagio
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100
- 2008 Moto Guzzi Breva 1100 ABS
- 2008 Moto Guzzi Breva 1200 Sport
- 2008 Moto Guzzi Breva 850
- 2008 Moto Guzzi California Classic
- 2008 Moto Guzzi California Vintage
- 2008 Moto Guzzi Griso 1100
- 2008 Moto Guzzi Griso 850
- 2008 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2008 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 GTL
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 TL
- 2008 Moto Guzzi Norge 850
- 2008 Moto Guzzi Stelvio

