2008 Big Dog Mastiff gallery
2008 Big Dog Mastiff
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 117.00 ccm (7.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.8 x 111.1 mm (4.1 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.1 kg (708.0 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,969 mm (77.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/35-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.78 litres (4.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Hartford HD-200S
- 2008 Hartford VR-125H
- 2008 Hartford VR-125Z
- 2008 Hartford VR-200H
- 2008 Hartford VR-200X
- 2008 Hero Honda 125 Super Splendor
- 2008 Hero Honda CD Dawn
- 2008 Hero Honda CD Deluxe
- 2008 Hero Honda Glamour 125
- 2008 Hero Honda Glamour PGM-FI
- 2008 Hero Honda Hunk
- 2008 Hero Honda Karizma
- 2008 Hero Honda Passion Plus
- 2008 Hero Honda Pleasure
- 2008 Hero Honda Splendor NXG
- 2008 Hero Honda Splendor Plus
- 2008 Highland 450 MX
- 2008 Highland Allroad
- 2008 Highland Desert Storm
- 2008 Highland Dirt Trac

