2008 Harley-Davidson PLHP Road King Police gallery
2008 Harley-Davidson PLHP Road King Police
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.6 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 335.2 kg (739.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Birch White, Vivid Black, Mystique Green, Two-tone Black/White (Houston), Two-tone Black/White (California Highway Patrol - CHP) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2008 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2008 Derbi Boulevard 125
- 2008 Derbi Cross City 125
- 2008 Derbi Dirt Boy 50
- 2008 Derbi Dirt Kid 50
- 2008 Derbi DRD Racing 50 SM Limited Edition
- 2008 Derbi GP1 125 Racing
- 2008 Derbi GP1 250 Racing
- 2008 Derbi GP1 50 Open
- 2008 Derbi GP1 50 Racing
- 2008 Derbi GPR 125 Racing
- 2008 Derbi GPR 50 Nude
- 2008 Derbi GPR 50 Racing
- 2008 Derbi GPR Racing 50 Race Replica
- 2008 Derbi Mulhacen 125
- 2008 Derbi Mulhacen 659
- 2008 Derbi Mulhacen Caf 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659

