2008 Can-Am Spyder Roadster gallery
2008 Can-Am Spyder Roadster
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 316.2 kg (697.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 26.98 litres (7.13 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Full moon, millenium yellow, red |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Dfang DF125-16
- 2008 Dfang DF125-2
- 2008 Dfang DF125-21
- 2008 Dfang DF150
- 2008 Dfang DF150-2
- 2008 Dfang DF150-4
- 2008 Dfang DF90
- 2008 Diamo Classic 50
- 2008 Diamo Cruiser 250
- 2008 Diamo LS200
- 2008 Diamo Retro 150
- 2008 Diamo RS250
- 2008 Diamo Torino 150
- 2008 Diamo Turista 300
- 2008 Diamo Velocity 150
- 2008 Diamo Velocity 50
- 2008 Ducati Desmosedici RR
- 2008 Ducati Hypermotard 1100
- 2008 Ducati Hypermotard 1100S
- 2008 Ducati Monster 695

