2010 Can-Am Spyder RS gallery
2010 Can-Am Spyder RS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.0 kg (698.9 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS. 4 piston calipers. Foot-actuated, fully integrated hydraulic 3-wheel braking system. |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS. Electro-mechanical park brake system with actuator on the rear caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Full Moon Silver, Roadster Red, Quantum Blue, Millennium Yellow |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Bourget Fat Daddy Super Stretch
- 2010 Bourget Phyton 330 Super Stretch
- 2010 Bourget Shredder
- 2010 Brammo Enertia
- 2010 Brudeli 654L
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Cross
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Motard
- 2010 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2010 Buell 1125R
- 2010 Buell Blast
- 2010 Buell XB12R Firebolt
- 2010 Buell XB12Scg Lightning
- 2010 Buell XB12Ss Lightning Long
- 2010 Buell XB12SX Lightning City X
- 2010 Buell XB12X Ulysses
- 2010 Buell XB12XP Police
- 2010 Buell XB12XT Ulysses
- 2010 Buell XB9SX Lightning
- 2010 Buell XB9SX Lightning CityX
- 2010 Cagiva Mito SP525

