2010 Peugeot Jet Dark Side gallery
2010 Peugeot Jet Dark Side
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.9 x 39.8 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,314 mm (51.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Burgman 650
- 2010 Suzuki Burgman 650 ABS Executive
- 2010 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2010 Suzuki Burgman Fuel Cell
- 2010 Suzuki DR 125 SM
- 2010 Suzuki DR 650 SE
- 2010 Suzuki DR-Z 400 E
- 2010 Suzuki DR-Z 400 S
- 2010 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2010 Suzuki DR-Z125
- 2010 Suzuki DR-Z125L
- 2010 Suzuki DR-Z70
- 2010 Suzuki DR200SE
- 2010 Suzuki Gladius
- 2010 Suzuki Gladius 400
- 2010 Suzuki Gladius 400 ABS
- 2010 Suzuki GS 500F
- 2010 Suzuki GSR 600
- 2010 Suzuki GSX 1250 FA Traveller
- 2010 Suzuki GSX-R 1000

