2010 CCM X-TR250 gallery
2010 CCM X-TR250
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | 23,6 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 64.8 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.60 litres (2.27 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/white/blue/black |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CCM FT35s
- 2010 CCM FT710
- 2010 CCM R35
- 2010 CCM RL125
- 2010 CCM SM125
- 2010 CCM SR40
- 2010 CCM TL125
- 2010 CF Moto CF 150
- 2010 CF Moto E-Charm 125
- 2010 CF Moto E-Charm 150
- 2010 CF Moto Fashion
- 2010 CF Moto Glory 125
- 2010 CF Moto Glory 150
- 2010 CF Moto Jet Max
- 2010 CF Moto V3 Sport
- 2010 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2010 CH Racing CH 501 Basic
- 2010 CH Racing CH 508 Senior
- 2010 CH Racing CH 509 Pro Senior

