2010 Kymco Quannon 125 E3 gallery
2010 Kymco Quannon 125 E3
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,87 |
| Engine type: | In-line six, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, yellow, blue |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth EFI
- 2010 Big Dog Bulldog
- 2010 Big Dog Coyote
- 2010 Big Dog K-9

