2010 Voxan Street Scrambler gallery
2010 Voxan Street Scrambler
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, red, blue, gray, black |
News
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Azel Diamond Back 50
- 2010 Azel GS 250
- 2010 Azel New Soho 125
- 2010 Azel Street Bike 125cc
- 2010 Azel Sweet 125
- 2010 Azel Sweet 50
- 2010 Azel Wolf 200
- 2010 Bajaj Avenger DTS-i
- 2010 Bajaj Discover 135 DTS-i
- 2010 Bajaj Discover DTS-si
- 2010 Bajaj Platina 100
- 2010 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2010 Bajaj Pulsar 135 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 150 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 180 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 220 DTS-i
- 2010 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2010 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2010 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2010 BamX BX150-DB Voyager

