2006 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R gallery
2006 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 254.0 kg (560.0 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver, mirage orange |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda CRF80F
- 2006 Honda Deauville
- 2006 Honda Dio Cesta
- 2006 Honda DN-01
- 2006 Honda Dylan 125
- 2006 Honda Dylan 150
- 2006 Honda Elite 80
- 2006 Honda FMX650
- 2006 Honda Foresight
- 2006 Honda Forza EX
- 2006 Honda Forza X
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/ABS
- 2006 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2006 Honda Gorilla
- 2006 Honda Gyro Canopy
- 2006 Honda Helix
- 2006 Honda Hornet 900
- 2006 Honda Metropolitan

