2006 Husaberg FS 650 C gallery
2006 Husaberg FS 650 C
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 628.30 ccm (38.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 80.0 mm (3.9 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/63-17 |
| Front brakes: | Single disc. FTE 4 piston radial mounted floating caliper, stainless steel |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston floating caliper, stainless steel |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/yellow, black |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 CF Moto V3
- 2006 CF Moto V5
- 2006 CH Racing 509 PRO SENIOR HUSKY BOY
- 2006 CPI Aragon 50
- 2006 CPI Aragon GP 50
- 2006 CPI GTR
- 2006 CPI GTR150
- 2006 CPI Oliver City 125
- 2006 CPI Oliver City 50
- 2006 CPI Oliver Sport 50
- 2006 CPI SM Ultimate
- 2006 CPI Supercross SX
- 2006 CPI Supermoto SM
- 2006 CR&S VUN
- 2006 Daelim A-Four
- 2006 Daelim CiTi Ace 110
- 2006 Daelim Cordi
- 2006 Daelim Daystar
- 2006 Daelim E-Five ATS
- 2006 Daelim History 125

