2006 Husaberg FS 450 E gallery
2006 Husaberg FS 450 E
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.20 ccm (27.41 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc. FTE four-piston radial mounted floating caliper, stainless steel |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston floating caliper, stainless steel |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MBK Nitro Naked
- 2006 MBK Ovetto
- 2006 MBK Skycruiser 125
- 2006 MBK Skyliner 125
- 2006 MBK Skyliner LTD
- 2006 MBK Stunt
- 2006 MBK X-Limit Enduro
- 2006 MBK X-Limit SM
- 2006 MBK X-Power
- 2006 Moto Guzzi Breva 1100
- 2006 Moto Guzzi Breva V750 IE
- 2006 Moto Guzzi California Aluminium
- 2006 Moto Guzzi California EV
- 2006 Moto Guzzi California EV Touring
- 2006 Moto Guzzi California Stone
- 2006 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2006 Moto Guzzi California Titanium
- 2006 Moto Guzzi California Vintage
- 2006 Moto Guzzi Griso
- 2006 Moto Guzzi LeMans Nero Corsa

