2006 UM X Peed 50 gallery
2006 UM X Peed 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.3 kg (188.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,245 mm (49.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. ABS system. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.92 litres (1.30 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Copper, Green,Black, Yellow, Blue, Red, Silver |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Daelim Daystar
- 2006 Daelim E-Five ATS
- 2006 Daelim History 125
- 2006 Daelim NS 125 III
- 2006 Daelim Roadwin
- 2006 Daelim S-Five
- 2006 Daelim S2 125
- 2006 Daelim S2 250
- 2006 DB Motors Pirat AC 12-10
- 2006 DB Motors Pirat AC 12-14
- 2006 DB Motors Pirat LC
- 2006 DB Motors Pirat LC 12-14
- 2006 DB Motors Super Sport 12-10
- 2006 DB Motors ZZ 10-10
- 2006 DB Motors ZZ 12-14
- 2006 Derbi Atlantis Bullet
- 2006 Derbi Atlantis City
- 2006 Derbi Atlantis City 100 4T
- 2006 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2006 Derbi Atlantis Two Chic

