2006 Titan Gecko RM Stretch gallery
2006 Titan Gecko RM Stretch
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.0 kg (635.0 pounds) |
| Seat height: | 629 mm (24.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,778 mm (70.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-18 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston calipers. Semifloating rotor. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MBK Nitro Naked
- 2006 MBK Ovetto
- 2006 MBK Skycruiser 125
- 2006 MBK Skyliner 125
- 2006 MBK Skyliner LTD
- 2006 MBK Stunt
- 2006 MBK X-Limit Enduro
- 2006 MBK X-Limit SM
- 2006 MBK X-Power
- 2006 Moto Guzzi Breva 1100
- 2006 Moto Guzzi Breva V750 IE
- 2006 Moto Guzzi California Aluminium
- 2006 Moto Guzzi California EV
- 2006 Moto Guzzi California EV Touring
- 2006 Moto Guzzi California Stone
- 2006 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2006 Moto Guzzi California Titanium
- 2006 Moto Guzzi California Vintage
- 2006 Moto Guzzi Griso
- 2006 Moto Guzzi LeMans Nero Corsa

