2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe gallery
2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 314.3 kg (693.0 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry, black pearl, deep cobalt, brandy wine sunglo, two-tone glacier white pearl and vivid black, two-tone glacier white pearl and deep cobalt. |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Triumph Daytona 675
- 2006 Triumph Daytona 955i
- 2006 Triumph Rocket III
- 2006 Triumph Rocket III Classic
- 2006 Triumph Scrambler
- 2006 Triumph Speed Four
- 2006 Triumph Speed Triple
- 2006 Triumph Speedmaster
- 2006 Triumph Sprint ST
- 2006 Triumph Sprint ST ABS
- 2006 Triumph Thruxton 900
- 2006 Triumph Tiger
- 2006 UM Arraow 150
- 2006 UM Comet 125 SS
- 2006 UM Cruise C 200 T
- 2006 UM DS 200
- 2006 UM DSF 200
- 2006 UM DTF 110
- 2006 UM DTF 150
- 2006 UM DTF 200

