2006 Lem R2 gallery
2006 Lem R2
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 11,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 1-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 41.0 kg (90.4 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 914 mm (36.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Silver |
News
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various►
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2006 Malaguti Phantom 50 GP
- 2006 Malaguti Phantom 50 Racing Life
- 2006 Malaguti Phantom Max 125
- 2006 Malaguti Phantom Max 250
- 2006 Malaguti Spidermax GT 500
- 2006 Malaguti XSM Supermotard 50
- 2006 Malaguti XTM-Enduro 50
- 2006 MBK Booster
- 2006 MBK Booster 12 inch
- 2006 MBK Booster Naked
- 2006 MBK Booster NG Next Generation
- 2006 MBK Flame X
- 2006 MBK Flipper
- 2006 MBK MachG AC
- 2006 MBK MachG LC
- 2006 MBK Nitro
- 2006 MBK Nitro Naked
- 2006 MBK Ovetto
- 2006 MBK Skycruiser 125

