2006 Yamaha MT-01 gallery
2006 Yamaha MT-01
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1670.00 ccm (101.90 cubic inches) | Power: | 88,9 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 113.0 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 240.0 kg (529.1 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki Katana 750
- 2006 Suzuki Katana R50
- 2006 Suzuki Marauder 125
- 2006 Suzuki RM 125
- 2006 Suzuki RM 250
- 2006 Suzuki RM 250 ZK6 Ricky Carmichael Replica
- 2006 Suzuki RM 85
- 2006 Suzuki RM 85 L
- 2006 Suzuki RM-Z250
- 2006 Suzuki RMZ 450
- 2006 Suzuki Stratosphere
- 2006 Suzuki SV 1000 S
- 2006 Suzuki SV 1000 SZ
- 2006 Suzuki SV 650
- 2006 Suzuki SV 650 S
- 2006 Suzuki V-Strom 1000
- 2006 Suzuki V-Strom 650
- 2006 Suzuki V-Strom Grand Touring
- 2006 Suzuki Van Van 125
- 2006 Sym DD 50

