2006 Yamaha Royal Star Tour Deluxe gallery
2006 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 357.0 kg (787.0 pounds) |
| Seat height: | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Color options: | Perl white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ducati Supersport 1000 DS
- 2006 Ecosse Heretic Ag
- 2006 Ecosse Heretic C
- 2006 Ecosse Heretic Ti
- 2006 Ecosse The Heretic
- 2006 Enfield 500S Continental
- 2006 Enfield Bullet 350 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2006 Enfield Bullet 500 Military
- 2006 Enfield Bullet Sixty 5
- 2006 Enfield Electra 350
- 2006 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2006 Enfield Trials/Scrambler
- 2006 Factory Bike Chrono SM50
- 2006 Factory Bike Desert YR50
- 2006 Factory Bike Minidesert RC14
- 2006 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2006 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2006 GAS GAS 450 FSE

