2006 Vespa LX 150 gallery
2006 Vespa LX 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9.21 cubic inches) | Power: | 8,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.2 x 48.6 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-11 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.60 litres (2.27 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki GSX-R 750
- 2006 Suzuki GSX-R 750 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GZ250
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300 Limited
- 2006 Suzuki Intruder 125 LC
- 2006 Suzuki Intruder C800
- 2006 Suzuki Intruder M1800R
- 2006 Suzuki Intruder M800
- 2006 Suzuki JR 50
- 2006 Suzuki Katana 600
- 2006 Suzuki Katana 750
- 2006 Suzuki Katana R50
- 2006 Suzuki Marauder 125
- 2006 Suzuki RM 125
- 2006 Suzuki RM 250
- 2006 Suzuki RM 250 ZK6 Ricky Carmichael Replica
- 2006 Suzuki RM 85
- 2006 Suzuki RM 85 L
- 2006 Suzuki RM-Z250

