2011 Vespa PX 125 gallery
2011 Vespa PX 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 123.50 ccm (7.54 cubic inches) | Power: | 8,85 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.5 x 57.0 mm (2.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, Red |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Vento Hot Rod
- 2011 Vento Phantom R5
- 2011 Vento Triton LI
- 2011 Vento V-Thunder XL
- 2011 Vespa GTS 125
- 2011 Vespa GTS 125 Super
- 2011 Vespa GTS 250 i.e.
- 2011 Vespa GTS 300
- 2011 Vespa GTS 300 Super
- 2011 Vespa GTV 300
- 2011 Vespa LX 125 i.e.
- 2011 Vespa LX 150 i.e.
- 2011 Vespa LX 50 2T
- 2011 Vespa LX 50 4V
- 2011 Vespa LXV 125 i.e.
- 2011 Vespa LXV 150 i.e.
- 2011 Vespa PX 150
- 2011 Vespa S 125
- 2011 Vespa S 150 ie.

