2011 Honda CB1300 Super Bol dOr ABS gallery
2011 Honda CB1300 Super Bol dOr ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1284.00 ccm (78.35 cubic inches) | Power: | 99,24 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 67.2 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 272.0 kg (599.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-locking brakes (ABS) |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-locking brakes (ABS) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda SH150i
- 2011 Honda SH150i Special
- 2011 Honda SH150i Sporty
- 2011 Honda SH300i
- 2011 Honda Shadow 750 C-ABS
- 2011 Honda Shadow Aero
- 2011 Honda Shadow Classic 400
- 2011 Honda Shadow Custom 400
- 2011 Honda Shadow Phantom
- 2011 Honda Shadow RS
- 2011 Honda Shadow Spirit 750
- 2011 Honda Silver Wing
- 2011 Honda Silver Wing ABS
- 2011 Honda ST1300 ABS
- 2011 Honda ST1300 Pan-European
- 2011 Honda Stateline
- 2011 Honda Stateline ABS
- 2011 Honda Super Cub 110
- 2011 Honda SW-T400
- 2011 Honda SW-T600

