2011 XOR XO2 50 gallery
2011 XOR XO2 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | 4,02 | |
| Engine type: | Radial | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 53.0 kg (116.8 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-10 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 TM racing MX 125
- 2011 TM racing MX 144
- 2011 TM racing MX 250
- 2011 TM racing MX 250 Fi
- 2011 TM racing MX 300
- 2011 TM racing MX 450 Fi
- 2011 TM racing MX 530 F
- 2011 TM racing MX 85 Junior
- 2011 Tomos Streetmate 45
- 2011 Travertson V-Rex
- 2011 Travertson VR-2
- 2011 Triumph America
- 2011 Triumph Bonneville
- 2011 Triumph Bonneville SE
- 2011 Triumph Bonneville Sixty
- 2011 Triumph Bonneville T100
- 2011 Triumph Daytona 675
- 2011 Triumph Daytona 675 R
- 2011 Triumph Daytona 675 SE
- 2011 Triumph New Tiger 800

