2011 Honda Interceptor ABS gallery
2011 Honda Interceptor ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 324.0 kg (714.3 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,458 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro Racing
- 2011 GAS GAS TXT Boy 50cc
- 2011 GAS GAS TXT Cadet
- 2011 GAS GAS TXT Pro 125
- 2011 GAS GAS TXT Pro Racing 125
- 2011 GAS GAS TXT Pro Raga 250
- 2011 GAS GAS TXT Pro Raga 280
- 2011 GAS GAS TXT Pro Raga 300
- 2011 GAS GAS TXT Rookie
- 2011 Generic Cracker 50
- 2011 Generic Race 2 50
- 2011 Generic Stream
- 2011 Generic XOR 2 50
- 2011 Genuine Scooter Black Jack
- 2011 Genuine Scooter Buddy 125
- 2011 Genuine Scooter Buddy 50
- 2011 Genuine Scooter Buddy International
- 2011 Genuine Scooter Stella 150 4-stroke
- 2011 Giantco G-10 50

