2011 Hyosung SF 50 B Prima gallery
2011 Hyosung SF 50 B Prima
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 5 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 29 mm (1.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 51 mm (2.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.73 litres (1.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, red |
News
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 KTM 400 EXC
- 2011 KTM 450 EXC
- 2011 KTM 450 EXC Six Days
- 2011 KTM 450 SMR
- 2011 KTM 450 SX-F
- 2011 KTM 50 SX
- 2011 KTM 530 EXC
- 2011 KTM 530 EXC SIXDAYS
- 2011 KTM 65 SX
- 2011 KTM 690 Duke
- 2011 KTM 690 Duke R
- 2011 KTM 690 Enduro
- 2011 KTM 690 Enduro R
- 2011 KTM 690 SMC
- 2011 KTM 690 Supermoto Limited Edition
- 2011 KTM 85 SX 17-14
- 2011 KTM 85 SX 19-16
- 2011 KTM 990 Adventure
- 2011 KTM 990 Adventure Dakar
- 2011 KTM 990 Adventure R

