2011 Aprilia Dorsoduro 750 ABS gallery
2011 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.90 ccm (45.76 cubic inches) | Power: | 90,25 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 56.4 mm (3.6 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17. |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17. |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red, green, white |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Victory Vision 8 Ball
- 2011 Victory Vision Tour
- 2011 Victory Zach Ness Vegas
- 2011 Viper Diamondback
- 2011 Vyrus 984 C3 2V
- 2011 Vyrus 985 C3 4V
- 2011 Wakan 100
- 2011 Xingyue XY 400
- 2011 Xingyue XY 400GY
- 2011 Xingyue XY 400GY-2
- 2011 Xingyue XY 400Y
- 2011 Xingyue XY 400Y-2
- 2011 Xingyue XY125ZK
- 2011 Xingyue XY150
- 2011 Xingyue XY150T-4
- 2011 Xingyue XY150T-6
- 2011 Xingyue XY150ZK
- 2011 Xingyue XY200T-6
- 2011 Xingyue XY200T-7
- 2011 Xingyue XY250GY

