2011 Yamaha DSC4 Drag Star Classic Four 400 gallery
2011 Yamaha DSC4 Drag Star Classic Four 400
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 32,18 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.0 x 55.0 mm (2.7 x 2.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 224.0 kg (493.8 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16M |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/silver, silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 CR&S VUN Track PPP
- 2011 Daelim A-Four
- 2011 Daelim B-Bone 125
- 2011 Daelim Besbi 125
- 2011 Daelim Bonita 50
- 2011 Daelim Cordi 50
- 2011 Daelim Daystar 125 FI
- 2011 Daelim Delfino 125
- 2011 Daelim Freewing 125
- 2011 Daelim Otello 125
- 2011 Daelim Roadsport 125
- 2011 Daelim Roadsport 250
- 2011 Daelim Roadwin 125
- 2011 Daelim S1 125
- 2011 Daelim S3
- 2011 Daelim S4 50
- 2011 Daelim VJF 250
- 2011 Dafier Crazy 50
- 2011 Dafier Cub 125
- 2011 Dafier Cub 50

