2011 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8 gallery
2011 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5735.82 ccm (350.00 cubic inches) | Power: | 350 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 475.0 kg (1,047.2 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,030 mm (79.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, silver/gold |
News
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike►
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Giantco Grand Venus 125
- 2011 Giantco Lambros R
- 2011 Giantco MPS
- 2011 Gilera Fuoco 500ie
- 2011 Gilera GP 800
- 2011 Gilera Nexus 300
- 2011 Gilera Runner 50 Black Soul
- 2011 Gilera Runner SP 50
- 2011 Gilera Runner ST 125
- 2011 Gilera Runner ST 200
- 2011 Gilera Stalker 50
- 2011 Govecs GO C 1.4
- 2011 Govecs GO S 1.2
- 2011 Govecs GO S 2.4
- 2011 GRC Moto Midimoto RR.04
- 2011 GRC Moto Minimoto X3.11
- 2011 GreenTrans EMA98
- 2011 Harley-Davidson 883 Roadster
- 2011 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2011 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
