2011 Kawasaki 250TR gallery
2011 Kawasaki 250TR
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 25,48 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 165 mm (6.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.60 litres (1.74 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Polar white, lime green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki GSX-R 1000
- 2011 Suzuki GSX-R 600
- 2011 Suzuki GSX-R 750
- 2011 Suzuki GSX1250FA
- 2011 Suzuki GSX650F
- 2011 Suzuki GZ 125
- 2011 Suzuki GZ250
- 2011 Suzuki Hayabusa GSX-R 1300
- 2011 Suzuki Impulse 400
- 2011 Suzuki Intruder 400
- 2011 Suzuki RM 250
- 2011 Suzuki RM 85
- 2011 Suzuki RM 85 L
- 2011 Suzuki RM-Z250
- 2011 Suzuki RMX450Z
- 2011 Suzuki RMZ 450
- 2011 Suzuki Sixteen
- 2011 Suzuki ST 250E
- 2011 Suzuki SV 650
- 2011 Suzuki SV 650 ABS

