2011 Kawasaki ER-6f gallery
2011 Kawasaki ER-6f
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | 71,07 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. semi-floating 300 mm petal discs. Dual piston. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. 220 mm petal disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha CP250 Maxam
- 2011 Yamaha Crux R
- 2011 Yamaha Cygnus X
- 2011 Yamaha Cygnus X SR
- 2011 Yamaha DS11 Drag Star Eleven 1100
- 2011 Yamaha DS250 Drag Star Two-Fifty 250
- 2011 Yamaha DS4 Drag Star Four 400
- 2011 Yamaha DSC11 Drag Star Classic Eleven 1100
- 2011 Yamaha DSC4 Drag Star Classic Four 400
- 2011 Yamaha DT 50 R
- 2011 Yamaha DT 50 X
- 2011 Yamaha EC-03
- 2011 Yamaha Fazer 8
- 2011 Yamaha Fazer 8 ABS
- 2011 Yamaha FJR 1300 A
- 2011 Yamaha FJR 1300 AS
- 2011 Yamaha FZ1
- 2011 Yamaha FZ1 ABS
- 2011 Yamaha FZ1 Fazer
- 2011 Yamaha FZ1 Fazer ABS

