2011 GAS GAS TXT 300 Pro Racing gallery
2011 GAS GAS TXT 300 Pro Racing
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 294.10 ccm (17.95 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 60.0 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.5 kg (146.6 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. Galfer ´Wave´ floating, 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Galfer ´Wave´ disc, 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Rieju Tango 50 Motard
- 2011 Roehr 1250sc
- 2011 Roehr eSuperBike
- 2011 Roehr eSuperSport
- 2011 Rokon Ranger
- 2011 Rokon Scout
- 2011 Rokon Trail-Breaker
- 2011 Rucker Performance Shelby
- 2011 Sachs 49er II
- 2011 Sachs Bee 125
- 2011 Sachs Bee 50
- 2011 Sachs MadAss 125
- 2011 Sachs MadAss 50
- 2011 Sachs Prima E
- 2011 Sachs Roadster 125
- 2011 Sachs SpeedForce 50
- 2011 Sachs SpeedForce R
- 2011 Sachs SpeedJet
- 2011 Sachs SpeedJet R
- 2011 Sachs SpeedJet RS

