2011 Kreidler Supermoto125 DD gallery
2011 Kreidler Supermoto125 DD
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 11,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sym Citycom 300i
- 2011 Sym DD 50
- 2011 Sym Fiddle II 125
- 2011 Sym Fiddle II 150
- 2011 Sym Fiddle II 50
- 2011 Sym GTS 125
- 2011 Sym GTS 250i
- 2011 Sym HD Evo 125i
- 2011 Sym HD Evo 200i
- 2011 Sym HD2
- 2011 Sym Jet 4 125
- 2011 Sym Jet 4 150
- 2011 Sym Jet 4 50
- 2011 Sym Jet BasiX 50
- 2011 Sym Jet Euro X 50
- 2011 Sym Jet EuroX 100
- 2011 Sym Jet SportX 50 Factory
- 2011 Sym Joyride 125 RV
- 2011 Sym Joyride 200 RV
- 2011 Sym Magic 110 RR

