2011 Kawasaki KLX125 gallery
2011 Kawasaki KLX125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 10,19 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.4 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Confederate B120 Wraith
- 2011 Confederate C3 X132 Hellcat
- 2011 Confederate P120 Fighter
- 2011 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2011 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2011 Covingtons 300R
- 2011 Covingtons Beach Cruiser
- 2011 Covingtons Bobber
- 2011 Covingtons Chopper
- 2011 Covingtons Speed Demon
- 2011 Covingtons Speedster
- 2011 CPI GTR 50
- 2011 CPI Oliver City
- 2011 CPI Oliver Sport
- 2011 CR&S DUU Conlatusa
- 2011 CR&S DUU Deperlu
- 2011 CR&S VUN Road
- 2011 CR&S VUN Track PPP
- 2011 Daelim A-Four
- 2011 Daelim B-Bone 125

