2009 Kawasaki Vulcan 1500 Classic gallery
2009 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 90.0 mm (4.0 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 298.9 kg (659.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Ebony, Two Tone: Candy Cardinal Red / Pearl Crystal White |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 GAS GAS EC 450 FSR
- 2009 GAS GAS EC 515 FSR
- 2009 GAS GAS Halley 125
- 2009 GAS GAS Halley 450
- 2009 GAS GAS MC 250 Cross
- 2009 GAS GAS SM 125 Halley
- 2009 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM450 Halley
- 2009 GAS GAS TXT 125
- 2009 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2009 GAS GAS TXT 80 Cadet
- 2009 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2009 Generic IDEO 50
- 2009 Generic Mini Trigger SM
- 2009 Generic Mini Trigger X
- 2009 Generic ROC 50

